דלמטי

סוג: עבודה.

מקור בעולם: הודו (ככל הנראה).

אורך חיים ממוצע: 12-14 שנים.

גובה: 50-60 ס"מ.

משקל:  23-25 ק"ג.

סוג פרווה:
קצרה, חלקה, צפופה ומבריקה. בצבעים לבן עם כתמים שחורים או חומים.

תכונות פיזיולוגיות:
אוזניים חצי נפולות, מקובעות גבוה בגולגולת. קצה האוזניים מעוגל. חזה עמוק. זנב עם קצה שפיצי ומעוגל מעט כלפי מעלה.

אופי טיפוסי:
אנרגטי, ערני ואתלטי. הם ידידותיים ומאוזנים אך לעיתים חשדנים עם גורמים זרים / חדשים. אקטיביים מאוד נדמה שהם יכולים לרוץ אחרי חפצים נעים ללא הפסקה. יכולים להיות מעט עקשניים (בעיקר הבוגרים).

אילוף דלמטי:
יכולות הלמידה של הגזע יחסית גבוהות, אך עם זאת ישנם דגשים רבים שיש לקחת בחשבון בעת האילוף. ראשית בשל היות הגזע חשדן ומעט רגשן יש להקפיד על תוכנית אילוף מסודרת ולהשתדל לא לקפוץ מהר מידי בשלבי הלימוד. יש ללמד ולחשוף את הגורים בגיל צעיר לאנשים על מנת לצמצם את חריפות הביישנות/החשדנות העתידית. חלק מהזכרים יכולים להפגין תוקפנות כלפי זרים או כלבים זכרים אחרים – יש לתת על כך את הדעת בתוכנית האילוף. הדלמטי נחשב ככלב אינטליגנטי אך חשיפה מוקדמת נחוצה על מנת למנוע בעיות התנהגות עתידיות. הגזע אוהב ללמוד אך ישנם אינדיבידואלים עצמאיים מאוד שלא אוהבים שאומרים להם מה לעשות. מאלף דלמטי צריך להיות בעל סבלנות וגמישות בתוכנית העבודה.

טיפול מיוחד:
ניגוב עדין של הפרווה פעמיים בשבוע להורדת לכלוך ושמירה על הברק. קיימת נשירה של הפרווה כמעט בכל ימי השנה, בשביל לצמצם את התופעה ניתן להבריש את הכלב בתדירות יומיומית. הדלמטי הוא גזע אקטיבי ופעילות גופנית הכרחית בשבילו, פעילות גופנית יומיומית הכוללת הליכה למרחקים ארוכים ומשחקים עם כלבים (מספר פעמים בשבוע) ישמרו על הכלב רגוע בבית.

בעיות בריאות:
נטייה גנטית לחירשות, בין הגזעים הרגישים ביותר לאבנים בכליות, אלרגיות בעור, אפילפסיה, דיספלזיה של האגן.

בעלים:
מתאים ל: אתלטים, משפחה אקטיבית ,ילדים (ילדים קטנים בהשגחה), חיות אחרות (בהשגחה), חיי כפר, חיי עיר בהינתן הפעילות הגופנית המתאימה. התראה. הבעלים האידיאלים בשביל הגזע – ספורטאי שגידל כלבים בעבר ושחי בבית עם חצר גדולה.
לא מתאים ל: שמירה, הגנה, תקיפה, משפחה פסיבית, דירות קטנות, מבוגרים.

כללי:הגזע נקרא על שמו של אזור החוף הצפוני של אלבניה (הדרומי של קרואטיה) – דלמטיה. תיעוד הגזע מראים שהיוונים השתמשו בגזע לצורך ציד לפני יותר מ- 4,000 שנים. עם זאת ישנם הוכחות שמקור הגזע הוא מהודו ושככל הנראה סוחרים הודים יצאו את הגזע ליוון. כך או כך הפופולאריות של הגזע עלתה מאוד באנגליה – שם הוכר הדלמטי ככלב אצולה הרץ עם האריסטוקרטים בשדות, עוזר בציד ומושך עגלות. מתפקידיו:התראה, רעית צאן, ציד,  משיכה, הבאה, כלבי קרקס אך הפופולארי ביותר – הכלב הרשמי של מכבי האש. הוא זכה לתואר הזה משום שמכבי האש נעזרו בו לפנות את דרכם כאשר פרצה שריפה… ממש כמו הסירנות של מכבי האש בימינו. בעקבות המצאת המכונית ירדה הפופולאריות של הגזע, אך עלתה בשנית לאחר צאת הסרט "101 דלמטיים" בשנת 1961.

דילוג לתוכן