דוגו ארגנטינו

סוג: שמירה

מקור בעולם: ארגנטינה

אורך חיים ממוצע: 12 שנים

גובה: 60-74 ס"מ

משקל:  40-55 ק"ג

סוג פרווה: קצרה, עברה רכה מאוד.

תכונות פיזיולוגיות:
לסת מרובעת, צוואר עבה מאוד, ראש רחב, עיניים קטנות ביחס לגולגולת, מבנה גוף רחב ומאוד שרירי, זנב עבה ישר נוטה כלפי מטה. קצהו של האף נוטה מעט למעלה ביחס לחוטם עצמו.

אופי טיפוסי:
בגורות הגזע תזזיתי מאוד, אך בעת התבגרותו הוא מתמתן מאוד. אוהבים מאוד אנשים, נאמנים ומגוננים. למעשה הם נחשבים כאחד מכלבי השמירה הטובים ביותר. הגזע מאופיין ברמות אינטליגנציה וסקרנות גבוהות. דוגו ארגנטינו הוא כלב חזק מאוד ואמיץ מאוד, יש לקחת בחשבון שתכונות אלו בשילוב של חשדנות כלפי זרים יכולה להוביל למצבים מסוכנים.

אילוף דוגו ארגנטינו:
רמת האינטליגנציה הגבוה והקשר של הכלב לבעלים הופכים את תהליך האילוף לפשוט ביותר. עם זאת ישנם דגשים שיש לקחת בחשבון כאשר מחנכים את הגזע כבן לוויה. הכרחי לחשוף את הגזע בתקופותיו הקריטיות לכמה שיותר בעלי חיים וגירויים חיצוניים ולמגר כל התנהגות אגרסיבית שמגלה הכלב עוד בחודשים הראשונים לחייו. על מאלף הגזע להיות אסרטיבי, ממוקד מטרה, מהיר תגובה אך עם זאת להימנע בשימוש כוחני בתהליך האילוף. טיפ לאילוף דוגו ארגנטינו: טרם תחילת האילוף צפו בהתנהגות הכלב כיומיים או שלושה ושימו לב לטיב יחסו עם הגירויים השונים ללא התערבות האדם. רק לאחר שלמדתם את אופי הכלב האינדיווידואלי בנו את תוכנית האילוף וודאו כי שלבי האימון מתאימים לרמתו ואופיו של הכלב.

טיפול מיוחד:
הקפידו להבריש את הכלב פעם בשבוע בשביל לשמור על בריאות העור. פעילות אקטיבית קבועה הכרחית לשמירת בריאותו ושלוותו של הכלב. פעילות אקטיבית מתונה ושגרתית עדיפה מפעילות אקטיבית מאומצת.

בעיות בריאות:
10% מכלבי הגזע נולדים חרשים, תזוזת מפרק הירך וכווית שמש.

בעלים:
מתאים ל: הגנה, שמירה, תקיפה, חיי עיר וכפר. אידיאלי- בעלים בעלי ניסיון עשיר בכלבים, אקטיבי, אסרטיבי ובעל מודעות ליצרי הכלב ואחראי.
לא מתאים ל: קשישים, בעלי חיים אחרים במידה ולא נחשף כראוי, ככלב ראשון.

כללי:
הדוגו ארגנטינו הוא אחד מגזעי הכלבים החדשים שהוכלאו על ידי האדם. בשנות העשרים המאוחרות של המאה הקודמת הוכלא הגזע על ידי צמד רופאים אנטוניו ואוגסטין חובבי כלבים וחובבי ציד. במקור יעדו אותו הצמד לשמירה וציד פומות ויגוארים. ככלב שמירה הרעיון היה שהכלב לא יסתפק בנביחות בשביל לעצור את הגורם הזר אלא גם שתהיה לו את הנחישות להלחם עד המוות במידת הצורך וכל זאת מבלי שדעתו תוסח מגירויים חיצוניים אחרים. לדברי אוגוסטין "כלב אשר תוקף פולש זר ומתקפל מיד לאחר שנפצע לא שווה כלום כשומר". מתוך כך הרביעו את הגזע לסף כאב גבוה במיוחד. פרוותו הלבנה שנועדה למנוע מהשמש לחמם את גופו יתר על המידה גורמת רגישות יתר לכווית שמש כיום. להלן חלק מרשימת גזעי הכלבים המעורבים ביצירת הדוגו ארגנטינו: קורדובה עתיק (שנכחד מהעולם), מאסטיף, בולדוג, בוקסר, פוינטר, בולטרייר, דני ענק ואייריש וולפהאונד.  כיום משמש הגזע ככלב משטרה, איתור סמים ואפילו ככלב נחיה.

דילוג לתוכן