דאקל, תחש, בייגלה

סוג: ציד.

מקור בעולם: גרמניה.

אורך חיים ממוצע: 14-17 שנים.

גובה: 13-38 ס"מ.

משקל: ננסי: 5-4 ק"ג, סטנדרטי: 7-13 ק"ג.

סוג פרווה:
3 סוגים: חלקה, ארוכה, זיפית (פחות נפוצה). למרות שצבעה העיקרי הוא אדום ושחור, היא יכולה גם להגיעה במגוון צבעים אחרים.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש מחודד, גוף ארוך מאוד ביחס לגובה- רגליים קצרות מאוד.

אופי טיפוסי:
אמיץ מאוד עד כדי נטייה לפזיזות, נטייה לחרדת נטישה, בעלי הפרווה הארוכה נוטים לאופי רגוע לעומת בעלי הפרווה הזיפית הנוטים לאופי שובב יותר. על פי מחקרים- הסוג הננסי נוטה מאוד לתוקפנות גנטית.

אילוף דאקל (תחש, בייגלה):
אופן אילוף הגזע חייב להיות עדין, משיכות רבות ברצועה או אילוף פיזי יכולים להוביל לבעיות גב וצוואר רבות. לגזע יש נטייה להקשיב לרחשי ליבו גם אם הוא מאולף, אך עם זאת יש להתאמן איתו בסבלנות ובאופן עקבי על מנת להגיע לתוצאות טובות. יכולות הלמידה של הגזע גבוהות וכך גם יכולות להיות תוצאות האילוף במידה ועוקבים במדויק אחר תוכנית האילוף.

טיפול מיוחד:
התעמלות, בעלי הפרווה הארוכה דורשים טיפוח קבוע, תיתכן תוקפנות גנטית ולכן יש לטפל התנהגותית בשלב מוקדם. להשתדל למנוע ממנו לקפוץ כדי למנוע פציעות גב. אין לשחק או לטפל בקשיחות בשום אופן על מנת לא לגרום לפגיעות בעמוד השדרה.

בעיות בריאות:
הרבה בעיות המאפיינות את גזע הדאקל כגון פריצות דיסק. השמנה את הסיכוי לפציעה בשל יחס האורך גובה. דיספלזיה של האגן, עיניים שונות, אלרגיות ובעיות חניכיים.

בעלים:
מתאים ל: התראה, שמירה, ילדים- בתנאי שהפנימו את האופי של הכלב- אחרת יכול לנשוך. על הבעלים להיות המודעים מאוד לגזע.

לא מתאים ל: הגנה, תקיפה, פעילות ספורטיבית אינטנסיבית.

כללי:
הדאקלים למעשה ממשפחת הטריירים. בלועזית נקרא הגזע דאקסאהונד = כלב גירית, במקור נועד לצוד גיריות ושועלים והדאקלים הקטנים יותר נועדו במקור לצוד ארנבות. אורכם מאפשר להם להתחפר עמוק יותר בתוך מחילת הגירית (הקטנה) ולהוציאה משם. המפורסמת הראשונה שבבעלותה היה דאקל היא המלכה ויקטוריה (אנגליה) ב- 1839 לאחר נישואיה לנסיך הגרמני.

דילוג לתוכן