גרייהאונד

סוג: כלב רוח

מקור בעולם: מצרים

אורך חיים ממוצע: 10-12 שנים

גובה: 70-76 ס"מ

משקל:  27-33 ק"ג

סוג פרווה: קצרה, חלקה וצפופה.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש ארוך מאוד, אוזניים קצרות, רגליים גבוהות, בית חזה עמוק מאוד, זנב ארוך מעט מעוקל. מבנה גוף רזה מאוד – אך שרירי.

אופי טיפוסי:
חברותי, חכם, עדין ורגיש מאוד. מאוד טובים עם בני אדם, אך מסתדרים פחות טוב עם בעלי חיים  אחרים בעיקר הקטנים מהם. אוהבים מאוד שגרה, ובעוד שנועדו לרוץ רובם מעדיפים לישון רוב היום.

אילוף גרייהאונד:
הגזע רגיש במיוחד ולכן יש לנהוג בו בעדינות בתוכנית האילוף. תוכנית אילוף מאומצת ואסרטיבית עלולה לשבור את רוחו של הכלב. בשל היצר החזק של הגזע לרדוף אחר חפצים – החיזוק הטוב ביותר עבורם הוא צעצועי זריקה לכל סוגיהם. שימו לב, רבים הם מכלבי הגזע שיצר הרדיפה שלהם חזק יותר מכל רצונם ומתוך כך בתהליך האילוף יש להשתמש ברצועה ולעיתים אף במחסום פה. על מאלף הגזע להיות סבלני מאוד, עדין, מהיר תגובה ויצירתי בתוכנית החיזוקים. טיפ: אילוף קליל, אקטיבי ומלא משחק יוביל לתוצאות המהירות והטובות ביותר עבור הגזע.
לפרטים נוספים על תוכניות אילוף כלבים מגזע גרייהאונד התקשרו עכשיו: 0526907773.

טיפול מיוחד:
הפרווה של הגזע דורשת טיפול מינימאלי ביותר, מספיק לעבור עליה פעם או פעמים בשבוע עם מטלית לחה בשביל שתישאר מבריקה. הגזע נועד למרחבים הפתוחים ומתוך כך בעליו של הגזע חייב לאפשר לו פעילות אקטיבית קבועה יומיומית מעבר לטיולי הצרכים השגרתיים. משחקים עם כלבים אחרים בחצרות כלבים או ריצה במרחבים הפתוחים הינם פעילויות הכרחיות לשמירה על השקט הנפשי של הכלב.

בעיות בריאות:
המופיליה (דממת), מחלות עיניים. זהו הגזע עם הסבירות הגבוהה ביותר מכל גזעי הכלבים להתהפכות קיבה.

בעלים:
מתאים ל: חיי כפר, משפחה אקטיבית, מרוצים, עבודה-ציד. הבעלים האידיאלי עבור הגזע – בעלים רגועים, בעלי בטחון עצמי, עדינים בעלי יכולת להעניק לכלב מרחבי פעילות גדולים.
לא מתאים ל: חיי עיר (אלא אם מקבל את הפעילות האקטיבית הנדרשת), משפחה פסיבית, מבוגרים, שמירה, הגנה, חיות קטנות אחרות.

כללי:
הגרייהאונד הוא אחד הגזעים העתיקים ביותר בעולם. ניתן לראות ציורים עתיקים של הגזע מלפני 4,900 שנים במצרים, שם נעזרו בו במלאכת הציד (לרוב צבאים, דובים וזאבים). מקור השם "גרייהאונד" אינו ידוע, יש המאמינים כי גריי מגיע משפה הסקסונית העתיקה ופרושו "יפה". יש המאמינים כי שמו מגיע מהמילה הלטינית גרדוס שפרושה "מהירות" ויש האומרים שהגיע מהמילה האנגלית העתיקה "גרג" שפרושו כלב. תאוריה נוספת היא שהשם הינו שיבוש של המילה העתיקה "gazehound" שפרושה "כלב ציד גדול". הגזע נדד לאפגניסטן ומשם הובא על ידי העם קלטי לאנגליה במאה ה- 10 לספירה שם רק בעלי המעמד העליון הורשו לגדלו. למעשה, אפילו יצאו חוקים נגד אנשים אשר גידלו את הגזע הזה ולא יהיו בעלי מעמד גבוה ורק במאה ה- 16 ביטלה המלכה אליזבת את החוקים האלו. באותה התקופה שימש הגזע לציד ארנבות ונחשבו ככלבי הציד הטובים ביותר הנעזרים בחוש הראייה המפותח שלהם לאתר את הציד, ושלא ניתן להחליף אותם באף גזע אחר בשל מהירותם. הכלב הופץ בכל שאר חלקי העולם ובכל מקום שגשג בתור הכלב המהיר ביותר בעולם וגם כיום הוא נחשב אחד מבעלי החיים מהירים ביותר בעולם שמהירותו יכולה להגיע ל- 60 קמ"ש ויש האומרים שהכלבים שלהם יכולים להגיע אפילו ל- 70 קמ"ש. במאה ה- 20 ועד היום הוסב תפקידו של הגזע למרוצים. כלבי הרוח או באנגלית sight dog כשמם כן הם – נעזרים בחוש הראייה בשביל לאתר את הציד ורצים כמו הרוח.

דילוג לתוכן