בלדהאונד

סוג: ציד, הרחה.

מקור בעולם: בלגיה.

אורך חיים ממוצע: 10-13 שנים.

גובה: 58-70 ס"מ.

משקל: 35-50 ק"ג.

סוג פרווה: חלקה, קצרה, עבה וקשה. עמידה בפני מים. לרוב ניתן לראות יותר פרווה באזור הראש.

תכונות פיזיולוגיות:
אוזניים ארוכות מאוד, ממוקמות מאוד נמוך בראש. ראש ארוך. המון עור באזור הפנים מה שגורם לכלב להראות עצוב משום שהעור מושך את העפעפיים כלפי מטה. כתפיים רחבות מאוד.

אופי טיפוסי:
נחוש, עדין, אוהב ורגיש. חברותי מאוד לאנשים ובעלי חיים אחרים (בתנאי גידול נכונים). יתכן מאוד שגם אם הכלב מאולף לחלוטין, ברגע שיקלוט ריח באפו ויגשש בעקבותיו – הוא לא יקשיב לבעלים. לרוב זהו גזע רגוע ושקט בזמן שהוא בבית.

אילוף בלדהאונד:
יש הנוטים לחשוב שהגזע מאוד עקשן כאשר הוא נמצא מחוץ לביתו משום שהוא לא מקשיב לבעליו – גם אם מחזיק בידו צ'ופר רציני. יתכן שהם צודקים בחלק מהמקרים, אך ברובם "העקשנות" היא פשוט לא יותר מאשר חוסר עניין – משום שהצ'ופר המעניין יותר הוא הריח. מכאן שמאלף בלדהאונד צריך סבלנות יתרה, וחוש יצירתי מאוד בשביל לגרום לו עניין בתהליך האילוף. יכולות הלמידה של הגזע לא גבוהות מכאן שבנוסף לקושי בתהליך הלמידה – יש לקחת בחשבון את משך תוכנית האילוף שיכול להיות לעיתים ארוך מהממוצע. טיפ למנסים לאלף את הגזע – חוש הריח הוא אשר מוביל את הגזע והוא הצ'ופר החזק ביותר שלו. תהיו יצירתיים, והתוצאות יהיו בידכם.

טיפול מיוחד:
לעבור עם מטלית לחה על הפרווה מספר פעמים בשבוע, בשל קפלי העור ישנם חלקים מסוימים בפרווה שלא מתאווררים באופן הנדרש. האוזניים הם עקב אכילס של הגזע, יש לנקותם באופן תדיר (תלוי בכלב ובפעילות שלו) ולהיות עם היד על הדופק בנוגע לדלקות. בנוסף, מאחר והם נמצאות / נגררות על הרצפה לאורך רוב שעות היום יש לנקות את האזורים המלוכלכים כמעט באופן יומיומי. אף על פי שזה לא נראה כך, הכלב דורש פעילות גופנית כמעט על בסיס יומיומי.

בעיות בריאות:
בעיות עיניים ועפעפיים, דיספלזיה של האגן, דלקות אוזניים, התהפכות קיבה, בעיות לב, ובעיות עור שונות בעקבות הקפלים.

בעלים:
מתאים ל: משפחה אקטיבית, חיי כפר או עיר במידה ומספקים להם את המקום הנדרש. ילדים ובעלי חיים. שימו לב, גם אם הולכים איתם בעיר או בכפר יש לשים עליהם רצועה משום שברגע שיעלו על עקבות ריח – הם נתונים למרותו. כלבי עבודה – משטרה, צבא.
לא מתאים ל: משפחה פסיבית, ככלב ראשון, מבוגרים, שמירה, הגנה. חיי עיר – דירות צפופות. דורש תשומת לב רבה בעיקר בשל הצורך בפעילות גופנית – ולכן לא מתאים לבעלים עם לו"ז צפוף.

כללי:
הבלדהאונד או אחד מגזעי הציד העתיקים ביותר. אבות אבותיו הגיעו ככל הנראה מאזור עיראק הקדומה (שאנו מכירים אותה מימי התנ"ך בשם: אשור) מאזור השנים 2000 לפני הספירה. משם הופץ לאזור אירופה, עד לגזע שנתן שתועד בבלגיה במאה ה- 17 לספירה ונחשב לאב הגזע – סיינט הרברט האונד. שמו של הגזע "בלדהאונד" (בתרגום חופשי כלב דם) ניתן לו בשל עזרת המנזרים והכנסיות לשבח את הגזע, ואלו נחשבים כבעלי "דם כחול". הגזע, בעל חוש הריח המפותח ביותר בעולם הכלבים – נועד למצוא ולהתחקות אחר ריח, ומכאן שמאז ומעולם וגם כיום הם המצטיינים בעולם הכלבים באיתור אנשים, פושעים, סמים, מטיילים אבודים ועוד. חוש הריח של הגזע כה חזק עד כי הם יכולים להריח פי 40 טוב יותר מאשר האדם הממוצע.

דילוג לתוכן