אפגני

סוג: כלב רוח

מקור בעולם: אפגניסטן.

אורך חיים ממוצע:12-14 שנים

גובה: 61-71 ס"מ

משקל: 20-30 ק"ג

סוג פרווה: ארוכה, עדינה וחלקה.

תכונות פיזיולוגיות:
אלגנטי/אצילי, גמיש, מסתגל לתנאי אקלים שונים. אף ארוך וצר. רגליים גבוהות. זנב מתעגל מעט בסופו. אוזניים ארוכות שמוטות. בית חזה עמוק מאוד.

אופי טיפוסי:
עדין, מתוחכם ואינטליגנטי מאוד. לגזע יש נטייה להישמר מאנשים זרים אך לאחר שהאמון נרכש הם יהיו החברים הטובים ביותר. מלבד כך הגזע חברותי ועצמאי מאוד.
על אף גודלו של הגזע הוא לא מגושם – תכונה זו ביחד עם רמת אינטליגנציה יחסית גבוה מביאה אותו לאחד הגזעים הטובים בעולם ככלבי תערוכה.

אילוף אפגני:
האפגני נחשב כגזע מאוד עצמאי והשילוב עם הרמת האינטליגנציה הגבוה וקצב הלמידה המהיר שלו מספקות לנו את אחד הכלבים המאתגרים לאילוף. בעוד שישנם מהגזע בעלי אופי שונה ויתכן כי תהליך האילוף שלהם יהיה קצר ופשוט לא ניתן להסתמך על כך כאשר מתכננים את תוכנית האילוף הראשונה לכלב. מומלץ מאוד להפעיל את הכלב בזמן תהליך האילוף בתצורת משחקים או ריצות. על המאלף להיות נחוש בדעתו, סבלני ולעיתים אף יותר אסרטיבי. שימו לב, היכולת של הגזע להבין את הסיטואציה מאוד גבוהה ומתוך כך ינצל כל הזדמנות לבצע את רצונו – אף עם לעיתים זה ההפך הגמור מרצוננו.
לפרטים נוספים על תוכניות אילוף כלבים מגזע אפגני התקשרו עכשיו: 0526907773.

טיפול מיוחד:
סירוק רב למניעת קשרים, דורש מקום לריצה (בבתים פרטיים- גדר גבוהה מאוד) והרבה פעילות, חינוך למשמעת בתקופת רכישת העצמאות. יש להקפיד ולחשוף את הגזע כגור לבעלי חיים אחרים ולאנשים ככל הניתן.

בעיות בריאות:
קטרקט, בעיות בקרנית, בעיות עצבים שונות.

בעלים:
מתאים ל: משפחה, חיי עיר במידה ומספקים להם את הפעילות הגופנית הנדרשת אך עדיף בכפר. בעלי חיים אחרים אך נדרש להשגיח עם בעלי חיים קטנים.
לא מתאים ל: בעלי דירות ללא חצר, ככלב ראשון, תקיפה, הגנה.

כללי:
האפגני הוא אחד הגזעים העתיקים בעולם וקיים מזה אלפי שנים. הוא כל כך עתיק עד כי יש המאמינים שהוא הגזע שנוח הציל והכניס לתיבה שלו. האפגני הוא ממשפחת כלבי הגרייהאונד (כלבי הרוח והציד הצדים בעזרת חוש הראייה לעומת כלבים אחרים הצדים בעזרת חוש הריח והשמיעה). אבותיו הגיעו מפרס העתיקה לאפגניסטן שם שמרו על עדרי הכבשים והפרות. יש אשר השתמשו בהם לצורכי ציד של זאבים וצבאים. עד היום ניתן למצוא דיוקנות של הגזע בכל מיני מערות באפגניסטן. הכלב האפגני נחשב אחד הכלבים המהירים בעולם עם יכולת להגיע למהירות ריצה של 60 קמ"ש. הגזע החל להתפשט בעולם רק לקראת סוף המאה ה- 19 כאשר הביאו אותו מאפגניסטן לאנגליה וכיום הוא משמש כאחד מכלבי התערוכה הטובים ביותר בעולם.

דילוג לתוכן