אמסטף – פיטבול

סוג: קרבות.

מקור בעולם: סטפורדשייר שבאנגליה.

אורך חיים ממוצע: 11-12 שנים.

גובה: 41-36 ס"מ.

משקל: 11-17 ק"ג.

סוג פרווה: חלקה, קצרה וצמודה לגוף.

תכונות פיזיולוגיות:
אוזניים קטנות רחוקות זו מזו ותלויות למחצה. גולגולת ולסת רחבות מאוד. גוף מלא שרירים ומוצק.

אופי טיפוסי:
אמיץ עם רצון חזק מאוד. עקשן מאוד ולא תמיד הכי צייתן- הוא בוחר למה הוא יקשיב ולמה לא והוא מאוד אינטליגנטי. אוהב להיות ליד הבעלים לא משנה מה הוא עושה. אף על פי שהם כלבי הגנה/תקיפה מעולים הם גם מאוד חביבים ונותני חיבה. הם לא חוששים מעימותים עם כלבים אחרים ולכן יש לשמור שלא יכנסו לסיטואציות כאלו… לרוב הם יצאו המנצחים. יש להם יצר ציד חזק, הם מאוזנים מאוד ואמינים אך אף על פי כן נחשבים כ- "ד"ר ג'קיל ומסטר הייד" של הכלבים מאחר והם יכולים לשנות את אופיים החביב כהרף עין במידה ויתקלו בסיטואציה בעייתית.

אילוף אמסטף / פיטבול:
בשל אישיותם הנוקשה חשוב מאוד להתחיל את האילוף בגילאים מוקדמים. בתהליך האילוף של הגזע חשוב מאוד לשים את הדגש לצמצום יצרים גנטיים כמו יצר הרדיפה. בגזע זה אין טעם למנוע צעצועי נשיכה למינם משום שהלסתות שלו יהיו חזקות במילא. עם זאת בין הפקודות החשובות ביותר שעליו לדעת כבר מגיל קטן: out/leave it= להוציא מהפה.

טיפול מיוחד:
טיפוח מינימאלי ביותר של הפרווה. הוא צריך המון כושר- הכוללים משחקים והליכות ארוכות, אך הוא נכנס לרשימת הכלבים המסוכנים ולכן יש להוציא אותו לטיול אך ורק עם רצועה, ובליווי של מבוגר מעל גיל 18. חינוך, חשיפה ואילוף מגיל צעיר הוא לא בגדר המלצה אלא בגדר חובה על מנת למנוע בעיות התנהגות עתידיות.

בעיות בריאות:
קטרקט, התחממות יתר ובעיות נשימה.

בעלים:
מתאים ל: שמירה, הגנה, התראה והרתעה, מאוד אוהבים ילדים קטנים אך מומלץ תחת השגחה. עם בעלי חיים אחרים – אך ורק תחת השגחה. משפחה פעילה.
לא מתאים ל: קשישים או בעלים בעלי אסרטיביות נמוכה. לא מתאים ככלב ראשון.

כללי:
האמסטף הוא קיצור לשמו המלא "סטפורדשייר בול טרייר" ונחשב כ-"בול טרייר" הראשון שנוצר ככל הנראה עם בולדוג אנגלי וטרייר חלק שיער. כאשר הגזע יובא לראשונה לארה"ב במאה ה- 19, הוא הוכלא עם גזעים אחרים שגרמו לו להיות גבוה וגדול יותר מהגזע המקורי. ועם הזמן אלו הפכו להיות האמסטף האמריקאי והפיטבול אף על פי שאיגוד האמריקני לכלבים מסווג את הגזעים פיטבול והאמסטף כאותו הגזע. הוא נועד במקור לקרבות כלבים ושוורים אך כשהספורט הזה יצא מהחוק הוא הוסב לכלב בית. השם "פיט בול" הוענק לו משום שקרבות הכלבים והשוורים נעשו בתוך בורות (פיט באנגלית).

דילוג לתוכן