אלסקן מלמוט

סוג: כלב מזחלות.

מקור בעולם: ארצות הברית (אלסקה).

אורך חיים ממוצע: 12-14 שנים.

גובה: 60-70 ס"מ.

משקל: 35-43 ק"ג.

סוג פרווה:
קשה, עבה וגסה. פרווה תחתונה צפופה מאוד. גווני צבעים: אפור, שחור, לבן ולעיתים אף זהב/חום.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש גדול ורחב. אף באורך בינוני וצר. עיניים חומות. אוזניים זקופות וקטנות באופן פרופורציונאלי לראש. גב ישר וגוף שרירי מאוד. זנב מנוצה ומתעגל כלפי מעלה.

אופי טיפוסי:
עצמאי מאוד, פעיל, ידידותי ובעל רצונות חזקים. מאוד ידידותיים כלפי בני אדם אך יכולים לגלות סימני התנהגות אחרים כלפי בעלי חיים אחרים. הגזע אוהב מאוד ליילל ולחפור בורות.

אילוף אלסקן מלמוט:
הגזע נחשב כאחד הגזעים העצמאיים ביותר, ומכאן שגם אם לכלב יש יכולות למידה גבוהות יתכן שתהליך האילוף לא יהיה כה פשוט. על מאלף אלסקן מלמוט בוגר להיות בעל ניסיון שכן תכונות האופי של הגזע יכולות להתפרש במהלך האילוף כעקשנות או טיפשות, אך יש לזכור שזה לא שהוא לא יכול ללמוד אלא שלרוב הוא פשוט לא רוצה. בשל כך מומלץ מאוד להתחיל את תהליך האילוף של הגזע החל מגיל צעיר מאוד (בגורות). על מנת לצמצם את הסבירות להתנהגויות לא רצויות בקרב בעלי חיים אחרים – יש להעביר את הגור חשיפה נכונה בתקופות הקריטיות הרלוונטיות. אלסקן מלמוט אוהב מאוד ליילל ולחפור בורות, עד כדי כך שעצם ביצוע הפעולה הוא החיזוק להמשך קיומה – יש לקחת זאת בחשבון כאשר מנסים לטפל בתופעה.
לפרטים נוספים על תוכניות אילוף כלבים מגזע אלסקן מלמוט התקשרו עכשיו: 052-690-77-73.

טיפול מיוחד:
טיפוח הפרווה בהתאם לסביבת המחייה של הכלב. פעילות ספורטיבית רבה ואילוף.

בעיות בריאות:
דיספלזיה של האגן , קטרקט, היפוך קיבה, בעיות עור ועיניים. גנטיקה: כשל עצבי, כשל בהתפתחות עצמות.

בעלים:
מתאים ל: אקלים קריר, חיי כפר ובדגש על מתן מרחבים, חיי עיר ורק במידה ושכל דרישות הגזע נענות. משפחה פעילה + ילדים.
לא מתאים ל: ככלב ראשון, קשישים, מזג אוויר חם (מכאן שלא הכי נוח לו בישראל), משפחה פסיבית.

כללי:
הגזע פותח על ידי מלמוט, זהו שבט נוודים שחי בימי קדם במערב אלסקה. לא ברור לחלוטין כיצד פותח הגזע אך הסברה היא כי זהו הכלאה של זאבים מקומיים עם מספר כלבים שחיו באותה התקופה. אנשי השבט רצו כלב גדול וחזק שיוכל למשוך את המזחלות הכבדות שלהם למרחק רב (מלבד הציוד הקבוע, לרוב על המזחלות גם העמיסו את שלל הציד – דובים וכלבי ים). הגזע פותח במטרה שיוכל לעבוד באופן אופטימאלי בתנאי סביבה קשים מאוד – עד כדי כך שהוא יכול לשרוד אפילו בטמפרטורה של 40- מעלות. בסוף המאה ה- 19 במהלך הבהלה לזהב, מאות אנשים נהרו לאסלקה למצוא אוצרות ולהתעשר – בהגיעם הם גילו את הגזע וזה הפך לפופולארי כמעט בין רגע. הגזע עבד גם ככלב מזחלות במסע הראשון לקוטב הדרומי ב- 1933, במלחמת העולם השנייה במשיכת מטענים וככלב חילוץ והצלה. קל להתבלבל בין האסקי סיבירי לאלסקן מלמוט – המראה, תכונות האופי, ואפילו תאור העבודה שלהם זהה כמעט… אך למעשה אלו שני גזעים נפרדים. כאשר ההאסקי הסיבירי מעט קטן וקל יותר ועיקרו למשוך את מזחלות במשקל קל מהר ולמרחקים בינוניים בלבד. לעומתו האלסקן מלמוט יכול למשוך משקלים כבדים יותר למרחקים ארוכים יותר אך לאט.

דילוג לתוכן