אייריש וולפהאונד

סוג: כלב ציד.

מקור בעולם: אירלנד.

אורך חיים ממוצע: 8-10 שנים.

גובה: 71-89 ס"מ.

משקל:  40-54 ק"ג.

סוג פרווה:
קשה יש האומרים זיפית ארוכה. פרווה תחתונה צפופה, פרווה עליונה באורך בינוני.

תכונות פיזיולוגיות:
אחד הגזעים הגבוהים בעולם, זנב ארוך ודק כלפי מטה עם עיקול קטן בקצהו. ראש צר וארוך באופן פרופורציונאלי. רגליים ארוכות ובית חזה עמוק. אוזניים שמוטות גבוה בראש.

אופי טיפוסי:
עדינים, ידידותיים ומאוד אינטליגנטיים אך הגודל שלהם יכול להרתיע. רגועים ואוהבים לשחק. בעוד שמחוץ לבית הגזע לרוב מאוד אנרגטי, בתוך הבית הגזע מאוד רגוע. אמיצים מאוד ואוהבים להיות בחברת אנשים. ישנם בגזע שבמידה ומשאירים אותם לבד לפרקי זמן ארוכים הם יכולים להיות הרסניים בעקבות התסכול.

אילוף אייריש וולפהאונד:
בהתאם לאופיו הגזע מאוד נוח לאילוף, ויכולות הלמידה שלו נחשבות בינוניות ומעלה. הם מסתגלים יפה מאוד לשגרה ומסגרת ומתוך כך נחוץ להקפיד עליהם בתהליך החינוך. מומלץ מאוד להקפיד על פעילות פיזית מתונה בעת האילוף אשר אומנם תקצר משמעותית את משך השיעור אך היא תגרום לפוקוס מהותי יותר. חשוב להקפיד להכניס את הכלב עוד בגורות למסגרת הנכונה, אך גם אם זה לא בוצע כראוי הגזע די גמיש ויהיה ניתן לבצע זאת גם בגילאים מאוחרים יותר. עם זאת אסור לוותר על חשיפה נכונה בתקופות הקריטיות בגורות על מנת להימנע מבעיות התנהגות עתידיות.
לפרטים נוספים על תוכניות אילוף כלבים מגזע אייריש וולפהאונד התקשרו עכשיו: 0526907773.

טיפול מיוחד:
יש לסרק את הפרווה מספר פעמים בשבוע על מנת להימנע מקשרים. אף על פי שמימדי הגזע גדולים הוא לא זקוק לפעילות גופנית רבה, אך חשוב לשמור על כושר ולכן יש להתמיד בהליכות ארוכות.

בעיות בריאות:
מחלות לב, דיספלזיה של האגן ושל המרפקים, סרטן העצמות, בעיות בכליות, התהפכות קיבה.

בעלים:
מתאים ל: משפחה + ילדים, התראה, בעלי חיים אחרים, חיי עיר וכפר.
לא מתאים ל: קשישים, שמירה, הגנה.

כללי:
אחד הגזעים העתיקים בעולם, יש המאמינים כי אבותיו של הגזע הגיעו לאירלנד לפני 9,000 שנים… כלומר בשנת 7,000 לפני הספירה. אך הוכחות לקיומו נמצאו בתיעודים שבמאות שקדמו לתחילת הספירה אז הגזע שימש כגזע מלחמה ונועד להפיל את הלוחמים מהסוסים שלהם ומידי פעם אפילו צד זאבים. בימיו של יוליוס קיסר חזרו הלוחמים מהקרבות באירלנד וסיפרו על הכלבים הגדולים שלחמו לצד הלוחמים. הגזע הפך לשם כאשר אפילו יוליוס הקיסר בעצמו התייחס אליהם בנאומיו. לאורך השנים הגזע הטביע את חותמו באגדות והמיתוסים של העם האירי, וכך אופיינו אליהם תכונות כמו חוכמה על טבעית ונאמנות עד למוות. בימי הביניים הוסב הגזע לצרכי ציד בעיקר לחיות גדולות כמו צבאים, זאבים, דובים ועוד. הגזע הצטיין בזה מאוד עד כדי כך שהתחילו לייצא אותו למדינות שכנות. באמצע המאה ה- 17 אירלנד הותקפה בזאבים ומשום כך נאסר על הייצוא של הגזע, אך בשל הצטיינותו בציד עד למאה ה- 19 כל הזאבים הוכחדו כליל וכך גם הרלוונטיות של הגזע. הגזע כמעט נכחד לחלוטין בתחילת המאה ה- 19 בעקבות תקופת הרעב והמגפה באירלנד עד כדי כך שהגזע הפך לאגדה משום שאנשים לא ראו את הגזע בעיניים שלהם. לקראת תחילת המאה ה- 20 התחילו להרביע את הגזע שוב והכליאו אותו עם הדני הענק והבורזוי וכך נוצר הגזע שקיים כיום. הגזע מוזכר לעיתים כגזע הרשמי של אירלנד, אך למעשה אירלנד מעולם לא הכריזה על כלב רשמי משלה. מבחינה היסטורית רק אצילים ואנשים עשירים מאוד יכלו להרשות לעצמם להחזיק את הגזע.

דילוג לתוכן