למה הכלב אוכל קקי

אכילת צואה -> קופרופגיה

תופעת אכילת צואה או בשמה המקצועי קופרופגיה (Coprophagia), הינה תופעה שכיחה בקרב חלק ממיני בעלי החיים. משמעות השם היא מיוונית: קרופו = צואה, פגיה = אכילה. ישנם סוגים שונים של אכילת צואה כמו אכילת צואה של בעלי חיים אחרים שלא מאותו המין, אכילת צואה של בעלי חיים מאותו המין ואכילת צואה של אותו אנדוידואל. כך או כך, ישנם בעלי חיים שאכילת הצואה זרה להם אך הם יבצעו זאת תחת תנאים חריגים.

 אז למה הכלב אוכל צואה?

לצערנו עד היום לא בוצע מחקר מדעי שיקבע בוודאות מדוע הכלב אוכל את הצואה שלו, אך עם זאת נכתבו ספרים רבים בנושא והועלו השערות רבות כמו:

 • במקור הכלב הוא אוכל נבלות או נברן, ויתכן שזה חלק מאותה התנהגות גנטית.
 • לצורך תשומת לב מהבעלים שלהם.
 • כלבים מתוחים מאוד הנמצאים תחת לחץ גדול.
 • הכלב מנקה את מקום המרבץ שלו.
 • העלמת צואה עקב ענישה חמורה בעבר.
 • התנהגות נלמדת מכלבים אחרים.
 • כלב מורעב מאוד או חוסר במרכיבי מזון מסוימים.
 • הפרעות אובססיביות כתוצאה מלחץ קבוע כמו שעמום או פחד.
 • סתם כי טעים לו והוא פיתח הרגל מגונה.

ועוד רבים וטובים… האמת שגם אתם יכולים להמציא סיבה מדוע הכלב עושה את זה.

במשך שנותיי כמאלף כלבים, נתקלתי רבות בתופעה של אכילת הצואה. דברי אומנם אינם מגובים במחקרים מדעיים אך בהחלט מגובים בניסיון רב בטיפול התנהגותי בתופעה, ומתוך כך להערכתי ובהתחשב בתנאי סביבה שגרתיים הסיבות לאכילת הצואה הן:

 • למידת חיקוי: הינה תופעה בה נלמדות התנהגויות חדשות באמצעות צפייה בחברה הסובבת אותנו ולא מתוך ניסיון אישי. כלומר הכלב רואה כלבים אחרים מבצעים את הפעולה, ולומד גם לבצע אותה. המעניין בתופעה הזו, שיתכן שהכלב רואה אפילו את הבעלים שלו מפנה את הצואה (כחוק) ועל ידי כך לומד גם להעלים אותה בדרך היחידה שבה הוא מסוגל. לרוב כלבים אלו אוכלים רק את הצואה שלהם.
 • הרגל מתוך ניסיון עבר, וללא שליטה של הכלב: הסיבה לתחילת התופעה לא ברורה, אולי הכלב סתם ניסה פעם והיה לו טעים אולי בעבר כשרחרח צואה נדבק לו קצת לאף ובניסיון להוריד את זה על ידי ליקוק ראה כי טוב והמשיך – ניתן לחשוב על אלף סיבות אך המשותף לכולם הוא הניסיון, אכילת צואה מתוך כוח ההרגל. לרוב כלבים אלו שהתרגלו לאכול צואה אוכלים את הצואה של כולם ולא רק שלהם באופן אובססיבי.
 • התייחסות בעלים: גם כאן יכולים להיות סיבות רבות להופעה הראשונה של פעולת אכילת הצואה, אך בסופו של תהליך ניתן לראות שכאשר הכלב אוכל את הצואה – הוא מסתכל על הבעלים. לרוב תופעה זאת נגרמת בשל חוסר איזון בתשומת ליבם של הבעלים לכלב. לדוגמה כלב שנמצא רוב היום בבית לבדו (משועמם) וגם בזמן הטיול הבעלים לא מתייחס אליו כלל – מגלה שהדרך להשיג את תשומת לב הבעלים היא על ידי אכילת הצואה. הבעלים משתולל וכועס -> אך במצב הזה בשביל הכלב כל התייחסות היא ראויה.

סכנות בריאותיות לבני האדם כמו גם לכלבים בעת אכילת צואה:

טפילים, תולעים וחיידקים הנמצאים בצואה יכולים לגרום למחלות שונות אצל בעלי חיים שונים. הדגש כאן הוא בעיקר לגרימת מחלות אצל בני אדם, ובעיקר ילדים המלטפים והמנשקים כלבים. דגש זה רלוונטי מאוד גם למניעת מחלות על ידי אסיפת הצרכים ברחוב.

קצת על תולעת הפארק:

זוהי מחלה שקיבלה את שמה מהפארק הלאומי ברמת-גן שם נתגלתה לראשונה בשנות ה- 80. מקורה בחיפושיות הזבל שאוכלות צואה ומהוות "בית גידול" לתולעים. במידה והכלב מכניס לפה דבר המכיל תולעים אלו – הן מגיעות לושת ומטילות ביצים. פעולה זאת יכולה לגרום לכלב הקאות מרובות, חורים בקנה הנשימה, ולעיתים אף למוות. הביצים שבסופו של דבר מגיעות לקיבה ויוצאות באמצעות הצואה חוזרות לחיפושיות, וכך ממשיך המעגל.

דרכים למנוע מהכלב לאכול צואה

 • לא לאסוף את הצואה כאשר הכלב מסתכל: פעולה זאת אפקטיבית מאוד לרוב למניעת התופעה בגורים עוד בטרם היא נלמדת. פשוט מוודאים שהכלב מסתכל לכיוון אחר בזמן שמרימים את הצואה שלו או לחלופין ממתינים מספר דקות לפני שאוספים אותה.
 • לרוב, בכלבים בוגרים – ניתן ללמד את המילה "לא" או כל מילה אחרת הדורשת הפסקת פעולה. יש להשתמש במילה ברגע שמזהים שהכלב מרחרח באופן חשוד את הצואה, ומיד לקרוא לו אלינו ולתת לו צ'ופר. מספר חזרות על פעולות אלו ילמדו את הכלב שברגע שהוא חושב על לאכול צואה תמיד יחכה לו משהו טוב יותר ליד הבעלים ולכן יעדיף לחזור לבעלים.
 • הגיבו במתינות, שימו לב לכלב במהלך הטיול – ברגע שהוא מגלה רצון לאכול צואה משכו אותו בעדינות מהמקום ללא מילים והמשיכו בטיול ללא כל התייחסות לפעולה שרצה לבצע. מומלץ מאוד בשלב הזה גם לתת לו חטיף או לשחק איתו תוך כדי התרחקות מהמקום.
דילוג לתוכן