מי יכול לאלף כלבים


כל אחד יכול לאלף כלבים. החל מבן הבית הצעיר ביותר (התינוק) ועד לבן הבית המבוגר ביותר (הקשיש).

למעשה החל מגיל 3 שבועות לערך ועד לגיל זקנה מופלגת נמצא הכלב בתהליך של אילוף מתמיד- בכל יום הוא רוחש התנהגויות חדשות ומפנים הרגלים חדשים. אם זה נשמע לכם קצת מופרך, בחנו את הכלב שלכם ובדקו מה הוא יודע לעשות.

הרוב המוחלט של הבעלים מלמד את הכלב את המילה "שב" גם בלי כוונה. אם הכלב שלכם יושב לפני שהוא מקבל צ'ופר כלשהו – הרי שהוא למד שרק אם הוא ישב הוא יקבל את הצ'ופר. כלומר אילפתם אותו לפעולה של הישיבה למטרה מסוימת. גם תינוקות יכולים לאלף כלבים. ראו את הכלבים שמתקרבים מיד לכסא של התינוק כאשר מאכילים אותו. מדוע הם עושים את זה? משום שהתינוק כל הזמן מפיל את האוכל על הרצפה – והכלב נהנה כמובן מהשאריות. מה שקורה כאן הוא שהתינוק הקנה לכלב את ההרגל שבכל פעם שהוא מתיישב על כסא האוכל הכלב יקבל צ'ופרים – ומה זה הקניית הרגלים חדשים אם לא תהליך של אילוף כלבים? דוגמה נוספת נפוצה מאוד היא המילה "קח". 99.99% מהבעלים מלמדים את הכלב שלהם את המילה "קח" ורובם גם מעידים שכאשר הכלב בורח זוהי המילה היחידה שבעזרתה הכלב חוזר אליהם בסופו של דבר. אפשר לסכם זאת כך שכל בן בית יכול לאלף את הכלב שלו, זאת ועוד שכל בן בית עם קואורדינציה מתאימה ומהירות תגובה נכונה יכול לאלף את הכלב שלו למשמעת בסיסית.

לגבי אילוף כלבים לפתרון בעיות התנהגות הנושא קצת שונה. אילוף כלבים לפתרון בעיות התנהגות יוצא מנקודת ההנחה שהכלב סיגל לעצמו הרגלים ופעולות מניסיון קודם ובחלק מהמקרים אותו ניסיון נרכש בעזרת הבעלים (בידיעה או שלא בידיעה). בהתעסקות לא נכונה בתחום הזה, יכולים הבעלים להחריף את התנהגות הכלב – לגרום לו נזק (באופן פיזי או נפשי) וגרוע מכך, אף לסכן את בטיחותו שלו ושל בני הבית במקרים קיצוניים (כמו תקיפה למשל). ולכן על מנת לאלף כלבים לפתרון בעיות התנהגות נדרש להתייעץ עם גורם מקצועי – מאלף כלבים.
מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: