לבחור מאלף כלבים

מה זה מאלף כלבים?

בהגדרה היבשה – מאלף כלבים הינו אדם אשר מלמד את הכלב ומקנה לו הרגלים והתנהגויות חדשות. על פי ההגדרה הזו כל אחד מאיתנו יכול להיות מאלף כלבים – ואכן זה כך, אפילו תינוק יכול לאלף את הכלב.

אף על פי כן מאלף הכלבים המקצועי לרוב רוכש את השכלתו בבית ספר לאילוף. בעולם- מקצוע אילוף הכלבים מעוגן בחוק, בתי הספר לאילוף נמצאים תחת השגחת משרדי הממשלה וכל הבוגרים עוברים מבחני הסמכה ומקבלים תעודת מקצוע מטעם המדינה.בישראל – המצב קצת שונה, והמקצוע של מאלף הכלבים אינו מוכר מטעם משרד התמ"ת. למעשה ניתן לומר שתחום אילוף הכלבים בישראל פרוץ, וכל אחד גם אם לא עבר הכשרה מקצועית באחד מבתי הספר לאילוף יכול לפתוח עסק לאילוף כלבים על פי חוק.

מה ההבדלים בין בתי הספר לאילוף?

משום שאין תוכנית לימודים מוסדרת המסמיכה למקצועות אילוף הכלבים ישנם לא מעט בתי ספר לאילוף בארץ. מאחר וכל בית ספר בונה את תוכנית הלימודים לעצמו ישנם הבדלים רבים ביניהם. חלקם משקיעים מספר שבועות/חודשים בלימוד של תחום הפסיכולוגיה הכלבית וחלקם פחות, חלקם מלמדים על האנטומיה/פיזיולוגיה של הכלב וקצת מהתחום העזרה הראשונה וחלקם כלל לא נוגעים בנושאים אלו. אולם ההבדל העיקרי בין בתי הספר הוא שיטות האילוף. בעוד שבשנים האחרונות הוכנסו לתוכנית הלימודים של רוב בתי הספר הסברים על כל אמצעי האילוף השונים, אפשר למצוא שכל בית ספר מעביר התמחות על אמצעי אילוף אחר: הלטי, חנק, דוקרנים ואף כאלו שלא משתמשים כלל בקולרים אלא רק בקליקר. יש לזכור שכל בתי הספר מלמדים שיטות שעובדות (אחרת הם לא היו מצליחים להמשיך להתקיים) באם יש כאלו שיותר וכאלו שפחות וכולם נותנים לסטודנטים שלהם כלים וניסיון באילוף כלבים.

אז איך לבחור את מאלף הכלבים?

מאחר ותחום אילוף הכלבים לא מוסדר בארץ, ולא קיימת תוכנית בפיקוח ממשלתי – לא ניתן לקבוע את טיבו של המאלף על פי מקום הכשרתו. כך שאת מאלף הכלבים צריך לבחור כמו שבוחרים כל בעל מקצוע אחר – ניסיון, איכות שירות ותמחור. כמובן שיש לקחת בחשבון שככל שהניסיון של המאלף רב יותר, כך הסיכוי שתמחור העבודה יהיה יקר יותר ולהיפך.מאחר והלקוחות הממוצעים לא יודעים מה איכות השירות של מאלף הכלבים לפני שקונים את שירותו נשאלת השאלה, איך יודעים מהי איכות השירות שלו? ובכן, ניתן לבקש מהמאלף רשימת ממליצים/לקוחות קודמים. אך לפי דעתי האופן הנכון ביותר להעריך את איכות השירות של מאלף הכלבים הוא להיפגש איתו – פנים מול פנים. בפגישה הראשונית עם המאלף אתם יכולים כבר לזהות את הכימיה שיש לכם איתו ואולי חשוב מכך את הכימיה שלכלב יש איתו.
לכן – על מנת לבחור מאלף כלבים קבעו איתו פגישה אישית ולכו עם תחושת הבטן שלכם, אם המאלף השרה עליכם תחושת ביטחון מקצועית ואישית – אל תהססו לרכוש את שירותיו גם אם הם זולים מאוד בכדי לראות מקצועיים או באם הם יקרים מאוד.

שיהיה בהצלחה.

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: