איך מאלפים כלבים

השיטות לאילוף הכלבים רבות, ובמהלך השנים, עם מחקרי התנהגות חדשים, השיטות לאילוף הכלבים גם משתנות ומשתכללות. נציין כעת שיטות שונות לאילוף הכלב:
השיטה הפופולארית ביותר כיום לאילוף הכלב היא בשיטת החיזוקים שעיקרה הוא נתינת חיזוק לכלב על כל פעולה רצויה שהוא מבצע. הדוגמה הקלאסית והפופולארית ביותר לשיטה זו היא אילוף הכלב למילה "קח". הסיבה שהכלבים עוזבים את מעשיהם בכל פעם שהם שומעים את המילה "קח" היא משום שהם תמיד מקבלים משהו לאחר מכן.
שיטת נוספת שבשימוש היא שיטת ההימנעות אשר עיקרה הפיכת הסביבה ללא נעימה לכלב בעת פעולה לא רצויה שהוא מבצע. לדוגמה – יצירת רעש סביבתי חזק בעת קפיצה על אנשים. לאחר מספר פעמים יבין הכלב שבכל פעם שהוא מנסה לקפוץ על אנשים משהו לא נעים בסביבה קורה ולכן יפסיק לקפוץ.
שיטה המבוססת על היצרים ותפיסת עולם הכלב היא שיטה אשר מנתבת את ההתנהגות הטבעית (גנטית) של הכלב להתנהגויות רצויות לנו. למשל על בסיס יצר הציד ניתן לאלף את הכלב לחפש דברים. דוגמה קלאסית לשיטה הזו הוא אילוף למילים "מי זה?", "מה זה?", "איפה?" ועוד. האילוף הזה מתבסס על יצר ההתראה וההגנה של הכלב כאשר הוא לומד לנבוח ולהשתולל בכל פעם שהוא שומע את המילים האלו משום שיתכן שגורם זר נכנס לטריטוריה.

ניתן לאלף כלבים בשיטה אחת בלבד (מתוך אלו) אך מאחר ושיטות אלו לא מנוגדות אחת לשנייה השימוש בשלושתן יתרום ליעילות האילוף והפנמת ההתנהגויות החדשות במהירות רבה.

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: